Kommunicera med leverantören? Leverantör
Hu Mr. Hu
Vad kan jag göra för dig?
Kontakta leverantören
 Tel:86-755-84533751 E-post:sales@adelacable.com
Home > Produkter > Fiber Optic Transceiver > 100G QSFP28 Transceiver > 100G QSFP28 SR4 100m optisk sändare
100G QSFP28 SR4 100m optisk sändare
  • 100G QSFP28 SR4 100m optisk sändare

100G QSFP28 SR4 100m optisk sändare

Grundläggande information

Modell nr: QSFP-100GBE-SR4

Produktbeskrivning

100G QSFP28 SR4 Optical Transceiver är en integrerad transceivermodul som innehåller en mikrooptisk komponent och halvledarmaterial och kan implementera optisk-elektrisk omvandling och elektrisk optisk omvandling. Den optiska sändaren är utformad som en fyrakanal, pluggbar, parallell, QSFP28-sändare för 100 Gbps fiberkommunikation. Varje kanal kan fungera vid 25.78125Gbps upp till 100m på OM3 Multimode Fiber eller 150m på OM4 Multimode Fiber. Och den operativa våglängden är 850 nm. Det optiska gränssnittet använder en 12-fiber MTP (MPO) -kontakt, och det elektriska gränssnittet använder en 38 kontaktkants-typkontakt.
Denna 100G QSFP28 SR4 Optical Transceiver är kompatibel med 100GBASE-SR4 av IEEE802.3bm standard och SFF-8636.SFF-8665 specifikation, och ger pålitlig lång livslängd, hög prestanda och konsekvent service.

100G QSFP28 SR4 optical transceiver

Funktioner
 Hot-pluggable QSFP28 formfaktor
 Stöder 103,1Gb / s aggregerad bithastighet
 Effektförlust <3,5W
 Kommersiella fallstemperaturintervall från 0 ° C till 70 ° C
 Enstaka 3.3V strömförsörjning
 Maximal länklängd på 100m på OM4 Multimode Fiber (MMF)
 4x25Gb / s 850mm VCSEL-baserad sändare
 4x25G elgränssnitt
● Enstaka MPO12-behållare
● I2C-hanteringsgränssnitt

Ansökan
 IEEE 802.3bm 100GBASE SR4



Rekommenderade driftsförhållanden

Parameter

Symbol

Min.

Typical

Max.

Unit

Notes

Operating Case Temperature

TC

0

-

+70

°C

Power Supply Voltage

VCC

3.13

3.3

3.47

V

Aggregate Bit Rate

BRAVE

-

103.125

-

Gb/s

Lane Bit Rate

BRLANE

-

25.78

-

Gb/s

Humidity

Rh

5

-

85

%

Maximum Supported Distances


70m for OM3 fiber

-

100m for OM4 fiber

meter



Produktkategorier : Fiber Optic Transceiver > 100G QSFP28 Transceiver

E-posta denna leverantör
  • Mr. Hu
  • Ditt meddelande måste vara mellan 20-8000 tecken

Related Products List

Hem

Phone

Skype

Förfrågan