Kommunicera med leverantören? Leverantör
Hu Mr. Hu
Vad kan jag göra för dig?
Kontakta leverantören
 Tel:86-755-84533751 E-post:sales@adelacable.com
Home > Produkter > Fiber Optic Transceiver > 100G QSFP28 Transceiver > 100G QSFP28 CWDM4 2km optisk sändare
100G QSFP28 CWDM4 2km optisk sändare
  • 100G QSFP28 CWDM4 2km optisk sändare

100G QSFP28 CWDM4 2km optisk sändare

Grundläggande information

Modell nr: QSFP-100GBE-CWDM4

Produktbeskrivning

100G QSFP28 CWDM4 optisk sändare är konstruerad för användning i 100 Gigabit Ethernet-länkar på upp till 2km Singlemode Fiber. Det överensstämmer med 1000GBASE CWDM4 MSA-standarden. Den optiska sändaren omvandlar 4 ingångskanaler (ch) med 25 Gb / s elektriska data till 4 CWDM optiska signaler och multiplexerar dem till en enda kanal för optisk överföring på 100 Gb / s. På mottagarsidan multipliceras modulen optiskt en 100 Gb / s-ingång till 4 CWDM-kanalsignaler, och omvandlar dem till 4-kanaliga utgångsdata.
De centrala våglängderna för 4 CWDM-kanalerna är 1271, 1291, 1311 och 1331 nm som medlemmar av CWDM-våglängdsnätet definierat i ITU-T G.694.2. Den innehåller en duplex LC-kontakt för det optiska gränssnittet och en 38-polig kontakt för det elektriska gränssnittet. För att minimera den optiska dispersionen i långdistanssystemet måste Singlemode Fiber (SMF) appliceras i denna optiska sändare. Host FEC krävs för att stödja upp till 2 km fiberöverföring.
Den optiska sändaren är utformad med formfaktor, optisk / elektrisk anslutning och digitalt diagnostiskt gränssnitt enligt QSFP28 Multi-Source Agreement (MSA). Den har utformats för att möta de hårdaste externa driftsförhållandena, inklusive temperatur, fuktighet och EMI-störningar.

100G QSFP28 CWDM4 2km optical transceiver

Funktioner
 Stödjer 103.1Gb / s, varje bana bithastighet 25,78 Gb / s
● Upp till 2 km överföring på single mode fiber (SMF) med FEC
● LAN WDM DFB laser och PIN-mottagare
● I2C-gränssnitt med integrerad digital diagnostisk övervakning
 QSFP28 MSA-paket med duplex LC-kontakt
 Enstaka + 3,3 V nätaggregat
 4 CWDM banor MUX / DEMUX design
 100G CWDM4 MSA Teknisk Spec Rev1.1
 Max strömförbrukning 3,5 W
 Driftstemperatur: 0 till +70 ° C
 Överensstämmer med EU-direktiv 2011/65 / EU (RoHS 6/6)

Ansökan
 Data Center Interconnect
 100G Ethernet
● Infiniband QDR och DDR sammanlänkar
● Företagsnätverk



Rekommenderade driftsförhållanden

Parameter

Symbol

Min.

Typical

Max.

Unit

Notes

Operating Case Temperature

TC

0

-

+70

°C

 

Power Supply Voltage

VCC

3.13

3.3

3.47

V

 

Power Supply Current

ICC

-

-

1.15

A


Maximum Power Dissipation

PD

-

-

4

W

 

Aggregate Bit Rate

BRAVE

-

103.125

-

Gb/s

 

Lane Bit Rate

BRLANE

-

25.78

-

Gb/s

 

Transmission Distance

TD

 

-

2

km

Over SMF


Produktkategorier : Fiber Optic Transceiver > 100G QSFP28 Transceiver

E-posta denna leverantör
  • Mr. Hu
  • Ditt meddelande måste vara mellan 20-8000 tecken

Related Products List

Hem

Phone

Skype

Förfrågan