Kommunicera med leverantören? Leverantör
Hu Mr. Hu
Vad kan jag göra för dig?
Kontakta leverantören
 Tel:86-755-84533751 E-post:sales@adelacable.com
Home > Produkter > Fiber Optic Transceiver > 10G SFP + sändare > 10G SFP + SR4 300m optisk sändare
10G SFP + SR4 300m optisk sändare
  • 10G SFP + SR4 300m optisk sändare

10G SFP + SR4 300m optisk sändare

Grundläggande information

Modell nr: SFP-10GBE-SR

Produktbeskrivning

10G SFP + SR 300m optiska sändare är konstruerade för användning i 1-Gigabit och 10-Gigabit Ethernet-länkar över Multimode Fiber. De överensstämmer med SFF-8431, IEEE 802.3-2012 10GBASE-SR / SW och 1000BASE-SX. Digitala diagnosfunktioner är tillgängliga via ett seriellt gränssnitt med 2 ledare, enligt SFF-8472.

Laserdrivrutinerna förspänner och modulerar en 850nm VCSEL-laser, vilket möjliggör datatransmission upp till 300m över Multimode Fiber genom en LC-anslutning av branschstandard. På mottagarsidan återvinns den optiska dataströmmen 10Gb / s från en fotodetektor av PIN-typ. Den här optiska sändaren har ett SFI-kompatibelt elektriskt gränssnitt.

10G SFP+ optical transceiver

Funktioner
 SFP + Multi-Source-överensstämmelse

 Övervakningsgränssnitt som överensstämmer med SFF-8472

 Enstaka + 3,3 V nätaggregat

 Låg strömförbrukning

 LC duplexbehållare

∎ Överensstämmer med IEEE802.3ae 10GBASE-SR

 850nm VCSEL och PIN-mottagare för 300m räckvidd

∎ RoHS6-kompatibel

 Driftstemperatur

Kommersiell temperatur: -5 ℃ ~ 70 ℃


Rekommenderade driftsförhållanden

Parameter

Symbol

Min

Type

Max

Unit

Supply Voltage

VCC

3.13

3.3

3.47

V

Total Current

Icc

300

mA

Power Dissipation (Max)

Pmax

1.0

W

Operating Case Temperature Range

TC

-5

70

°C

Storage Case Temperature Range

Tstg

-40

85

°C

Data Rate

DR

10.3125

Gbps



Produktkategorier : Fiber Optic Transceiver > 10G SFP + sändare

E-posta denna leverantör
  • Mr. Hu
  • Ditt meddelande måste vara mellan 20-8000 tecken

Related Products List

Hem

Phone

Skype

Förfrågan