företagsinformation
  • Shenzhen Adela Technology Co., Ltd.

  •  [Guangdong,China]
  • Typ av verksamhet:Tillverkare
  • Main Mark: Americas , Asien , Östeuropa , Europa , Norra europa , Västeuropa
  • Exportör:91% - 100%
  • certifikat:ISO9001, CE, REACH, RoHS, UL
  • Beskrivning:40G QSFP ER4 40km optisk sändare,40G QSFP ER4 40km Transceiver,40G QSFP ER4 Transceiver
Shenzhen Adela Technology Co., Ltd. 40G QSFP ER4 40km optisk sändare,40G QSFP ER4 40km Transceiver,40G QSFP ER4 Transceiver
Hem > Produkter > Fiber Optic Transceiver > 40G QSFP + Transceiver > 40G QSFP + ER4 40km optisk sändare

40G QSFP + ER4 40km optisk sändare

Dela på:  
  • Mr. Hu

Grundläggande information

Modell nr: QSFP-40GBE-ER4

Produktbeskrivning

40G QSFP + ER4 Optical Transceiver är en transceivermodul avsedd för 40km optiska kommunikationsapplikationer. Konstruktionen är kompatibel med 40GBASE-ER4 i IEEE P802.3ba-standarden. Modulen omvandlar 4 ingångskanaler (ch) med 10Gb / s elektriska data till 4CWDM optiska signaler, och multiplexerar dem till en enda kanal för 40Gb / s optisk transmission. På mottagarsidan multipliceras modulen optiskt en 40 Gb / s-ingång i 4 CWDM-kanalsignaler, och omvandlar dem till 4-kanaliga utgångsdata.
De centrala våglängderna för de 4 CWDM-kanalerna är 1271, 1291, 1311 och 1331nm som medlemmar av CWDM-våglängdsnätet definierat i ITU-T G694.2. Den innehåller en duplex LC-kontakt för det optiska gränssnittet och en 148-polig kontakt för det elektriska gränssnittet. För att minimera den optiska dispersionen i långdistanssystemet måste Singlemode Fiber (SMF) tillämpas i denna modul.
40G QSFP + Optisk sändare är utformad med formfaktor, optisk / elektrisk anslutning och digitalt diagnostiskt gränssnitt enligt QSFP + Multi-Source Agreement (MSA). Det har
konstruerad för att möta de hårdaste externa driftsförhållandena, inklusive temperatur, fuktighet och EMI-störningar.

40G QSFP ER4 40km optical transceiver

Funktioner
● Överensstämmer med 40G Ethernet IEEE802.3ba och 40GBASE-ER4 Standard
● QSFP + MSA-kompatibel
 Kompatibel med QDR / DDR Infiniband datahastigheter
● Upp till 11,2 Gb / s datahastighet per våglängd
 4 CWDM banor MUX / DEMUX design
● Upp till 40 km överföring på single mode fiber (SMF)
 Driftstemperatur: 0 till 70degC
 Max strömförbrukning 3,5W
● LC-duplexkontakt
 RoHS-kompatibel

Ansökan
40GBASE-ER4 40G Ethernet

40G ER4 transceiver


Produktkategorier : Fiber Optic Transceiver > 40G QSFP + Transceiver

Produktbilder
  • 40G QSFP + ER4 40km optisk sändare
E-posta denna leverantör
  • *Ämne:
  • *Meddelanden:
    Ditt meddelande måste vara mellan 20-8000 tecken

Mobile Website Index. Översikt


Prenumerera på vårt nyhetsbrev:
Få uppdateringar, rabatter, specialerbjudanden Mössor och stora priser!

MultiLanguage:
Copyright © 2019 Shenzhen Adela Technology Co., Ltd. All rights reserved.
Kommunicera med leverantören?Leverantör
Hu Mr. Hu
Vad kan jag göra för dig?
Kontakta leverantören