Kommunicera med leverantören? Leverantör
Hu Mr. Hu
Vad kan jag göra för dig?
Kontakta leverantören
 Tel:86-755-84533751 E-post:sales@adelacable.com
Home > Produkter > Fiber Optic Transceiver > 40G QSFP + Transceiver > 40G QSFP + AOC aktiv optisk kabel
40G QSFP + AOC aktiv optisk kabel
  • 40G QSFP + AOC aktiv optisk kabel

40G QSFP + AOC aktiv optisk kabel

Grundläggande information

Modell nr: QSFP-40G-AOCXXX

Produktbeskrivning

40G QSFP + aktiv optisk kabel (AOC) är en ny höghastighetspluggbar I / O-gränssnittsprodukter. Detta sammankopplingssystem erbjuder 4 kanaler och en maximal aggregatbandbredd på 40Gbps som bygger på den egenutvecklade tekniken Silicon Optical Bench (SiOB) som en optisk motor. Denna modul ger hög prestanda och utmärkt effektivitet vid optisk kommunikation över kopparkablar för Infiniband QSFP + SDR / DDR / QDR / FDR och 40-Gb Ethernet-applikationer upp till 150m.

40G QSFP+ AOC

Funktioner
● Full duplex 4 kanals 850nm parallell aktiv optisk kabel
● Överensstämmer med SFF-8436 QSFP + Specification Revision 4.0
 QSFP + fotavtryck (Quad liten formfaktor, pluggbar)
● Stöder upp till 40 Gbps aggregativa datahastighetslänkar på upp till 150 m
● Överföringshastighet upp till 10.3Gbit / s per kanal
 4 kanaler 850nm VCSEL array
 4-kanalers PIN-bilddetektor array
● Låg strömförbrukning med max 1,5 W Power Level 1-överensstämmelse
● Varmkopplingsbart elgränssnitt
 0 till 70 ° C falltemperaturområde
 RoHS-6-kompatibel (blyfri)

tillämpningar
 Infinibandöverföring vid 4ch SDR, DDR och QDR
 40GBASE-SR4 40G Ethernet
● Datacenter

Rekommenderade driftsförhållanden

Parameter

Symbol

Min

Typical

Max

Unit

Not

Operating Case Temperature

Tc

0

 

+70

°C

 

Module Supply Current

Iin

-

-

350

Ma

 

Signaling Speed Per Channel

S

2.5

 

10.3G

Gb/s

 

Standard Cable Lengths

 

3

 

150

M

1

Bit Error Ratio

BER

 

 

10-12

 

2


Produktkategorier : Fiber Optic Transceiver > 40G QSFP + Transceiver

E-posta denna leverantör
  • Mr. Hu
  • Ditt meddelande måste vara mellan 20-8000 tecken

Related Products List

Hem

Phone

Skype

Förfrågan